Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KIEROWCA I NARKOTYKI

W kierowaniu samochodem ważna jest koordynacja wzrokowo – ruchowa gdyż około 90 % informacji które docierają do kierowcy to informacje wzrokowe. Niestety to właśnie narkotyki w dużej mierze zaburzają przepływ tej informacji. Alkohol, narkotyki czy dopalacze zmieniają świadomość, zakłócając normalną pracę mózgu i tym samym osoba kierująca pojazdem nie kontroluje swoich zachowań.

                    Najczęściej zażywanym narkotykiem przez kierowców jest marihuana. Zaburza ona poczucie odległości i zdolność koncentracji przy prowadzeniu samochodu. Kierowca może być rozkojarzony i wolniej reagować na zmieniającą się na drodze sytuacje. Wyraźnie też wzrasta ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Pałanie marihuany zamienia nastawienie do otoczenia. Człowiek może przeżywać stany od euforii do apatii lub zobojętnienia. Wszystkie te reakcje mogą być bardzo niebezpieczne dla osoby kierującej pojazdem.

         Również bardzo niebezpieczne jest zażycie tzw. dopalaczy. Środki te są nieprzebadane chemicznie i tak naprawdę do końca nie wiadomo z czego składa się dany dopalacz. Jednak niewątpliwie każdy dopalacz znacząco wpływa na pracę mózgu, a tym samym na nasze zachowanie. Dopalacz może wywołać między innymi: dezorientację, halucynację wzrokowe i słuchowe, oczopląs, zawroty głowy, spadek koncentracji, a nawet napady szału czy też chwilową utratę kontroli nad swoim ciałem. W tym momencie osoba, która prowadzi samochód stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla siebie jak i innych użytkowników drogi.

        Niewątpliwie zażycie jakiegokolwiek narkotyku i wsiadanie pod jego wpływem za kierownicę pojazdu jest przejawem skrajnej głupoty i może spowodować nieodwracalne konsekwencje w życiu kierowcy jak i osób postronnych.

         Według przepisów Kodeksu Karnego kierowca, który kieruje pod wpływem narkotyku odpowiada zgodnie z artykułem 178a już za samo prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego, co stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

         Jeśli kierowca spowodował wypadek śmiertelny a był pod wpływem środków odurzających, może spodziewać się kary pozbawienia wolności do lat 12. Należy również zaznaczyć, że taki kierowca ponosi również konsekwencje finansowe, liczone często w setkach tysięcy złotych / śmierć innego uczestnika ruchu czy też poważne obrażenia ciała/ gdyż żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania

Powrót na górę strony