BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM, A NIETRZEŹWI KIEROWCY
Wracając samochodem do domu, chciał uniknąć policji ale wypity wcześniej alkohol dał o sobie znać.
19 listopada 2016r.w Dzierlinie około godziny 05.00 nad ranem kierujący samochodem osobowym marki golf stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w barierę ochronną. W samochodzie podróżowało trzech młodych mężczyzn, którzy chcieli początkowo we własnym zakresie zatrzeć ślady kolizji. Jednak na miejscu szybko pojawili się policjanci. Okazało się, że cała trójka jest w stanie nietrzeźwym i miała wyraźne kłopoty z wymową. W pierwszej chwili usiłowali wmówić policjantom, że samochodem kierował ich kolega, który przed przyjazdem policji gdzieś sobie poszedł. Funkcjonariusze nie dali wiary tłumaczeniom mężczyzn. Już po paru minutach ustalili, że samochodem kierował jeden z nich. Kierowcą okazał się 21 – letni mieszkaniec gminy Brzeźnio, który wcześniej pożyczył samochód od matki. Przeprowadzone badanie wykazał, że kierował samochodem mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym. Młody człowiek przyznał się i wyjaśnił, że całą trójką byli na dyskotece. Tam faktycznie wypił alkohol. Do domu chciał wrócić bocznymi drogami aby uniknąć kontroli policji. Jednak w pewnym momencie stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w barierkę ochronną. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy do lat 10 i nawiązka w wysokości 5 tysięcy złotych.
PAMIĘTAJMY:
Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem. Pogarsza on koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonaniu dwóch lub więcej czynności. Zmniejsza się też szybkość reakcji. Wypity alkohol powoduje pogorszenie widzenia w tymmproblemy z ostrością widzenia jak i wyczuciem odległości od potencjalnej przeszkody. Ogranicza on również pole widzenia. Zawęża się ono od 180 stopni do bardzo wąskiego. Dlatego też nietrzeźwy kierowca może nie zauważyć pojazdu bądź pieszego z boku swojego pojazdu. Już od 0.3 promila alkoholu w organizmie występują drobne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Z reguły od 0.6 promila, występuje już błędna ocena sytuacji i własnych umiejętności, a także nadmierna pobudliwość. Powyżej tej wartości mogą już wystąpić zaburzenia koordynacji ruchowej, mięśniowej i równowagi.
Pamiętajmy także, że po spowodowaniu wypadku drogowego sumy odszkodowań mogą sięgać setek tysięcy złotych. W przypadku gdy sprawca był nietrzeźwy firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty ubezpieczenia