Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny Sylwester

Nadchodzi oczekiwany przez wiele osób Sylwester. Chcemy przeżyć ten czas w huczny, niezapomniany sposób. Dlatego też w noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż w każdą inną noc w roku. W tym czasie, niestety, dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, również wypadków śmiertelnych. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków takich zdarzeń, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Już jutro, 31 grudnia po raz kolejny pożegnamy stary i przywitamy nowy rok. Czas ten będziemy spędzać na balach sylwestrowych, prywatkach, w mniejszym lub większym gronie rodziny albo znajomych. O północy niejeden z nas odpali fajerwerki.  Pamiętajmy, że petardy, race, rakiety oraz sztuczne ognie są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie oraz zgodnie z instrukcją. Dlatego w trakcie przygotowań do powitania Nowego Roku kierujmy się zasadami bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy o tym aby:

- kupować je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone

- uważnie czytać instrukcje i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, zwracając uwagę na ostrzeżenia; wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk czy twarzy ale także doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń ciała np. utraty wzroku, palców czy całej ręki

- zachować bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad odpalonym ładunkiem

- wybrać miejsce, w którym odpalając fajerwerki nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy; sprawdźmy, czy na drodze odpalanego ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne; nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar np. zakładów przemysłowych czy wysypisk śmieci

- nie odpalać fajerwerków w stanie nietrzeźwości lub okolicznościach, mogących narazić inne osoby na niebezpieczeństwo

- w przypadku, gdy już doszło do wypadku, jak najszybciej wezwać służby ratownicze dzwoniąc pod numer 112

 

Ponadto nie zapominajmy o tym, że wyroby pirotechniczne powinny być używane w taki sposób aby nie zakłócały spokoju i spoczynku nocnego osobom postronnym. 31 grudnia i 1 stycznia można dowolnie używać powyższych wyrobów w miejscach publicznych, jednakże w pozostałym okresie roku jest to dopuszczalne jedynie na terenach prywatnych posesji lub innych gruntach, po uzyskaniu zgody zarządcy terenu i tylko w godzinach nie ograniczonych ciszą nocną.

Ważna jest też świadomość tego, że wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa i pod żadnym pozorem nie powinny tego robić dzieci. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Hałas związany z używaniem sztucznych ogni, petard i rac niepokoi zwierzęta, płoszy je, powoduje ich cierpienie. Huku sylwestrowych fajerwerków boją się zarówno nasze domowe czworonogi, jak i zwierzęta dziko żyjące w lasach, na polach i w przestrzeni miejskiej, którą dzielą z ludźmi.  Zatroszczmy się więc o to, by nasze pupile nie były narażone na odgłosy wybuchów, postarajmy się o bezpieczne dla nich w tym czasie miejsce. Nie używajmy wyrobów pirotechnicznych w lasach ani w ich pobliżu.

 

Zadbajmy wspólnie o to aby noc sylwestrowa była dla nas wszystkich radosna i bezpieczna, abyśmy cali i zdrowi pożegnali stary i szczęśliwie powitali Nowy Rok.

asp. Magdalena Matyszczak

  • na obrazku znajduje się fragment postaci umundurowanego policjanta z widocznym na kurtce napisem "POLICJA", na drugim planie widać stoisko z fajerwerkami
Powrót na górę strony