Czujne seniorki nie dały się oszukać
Oszuści działający pod legendą bezwzględnie wykorzystują wrażliwość i ufność osób starszych, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Minionej doby fałszywy „wnuczek” próbował oszukać kilka starszych mieszkanek Sieradza. Na szczęście seniorki nie dały się zwieść oszustom. Gratulujemy im czujności, a ich rozsądne zachowanie zasługuje na pochwałę.
17 listopada 2021 roku w godzinach popołudniowych do kilku starszych mieszkanek Sieradza na telefon stacjonarny dzwoniła kobieta. Podała się za ich wnuczkę i płacząc poinformowała je, że spowodowała wypadek. Twierdziła, że potraciła na pasach kobietę w ciąży, która w stanie ciężkim leży w szpitalu. Prosiła o pilną pożyczkę dużej sumy pieniędzy, aby wpłacić kaucję w prokuraturze. „Fałszywa” wnuczka przez cały czas prowadziła rozmowę i zakazała jakiegokolwiek kontaktu z innymi osobami. Seniorki już po paru minutach rozmowy zorientowały się, że prawdopodobnie rozmawiają z oszustką. Sprytnie poprowadziły rozmowę, a w między czasie zweryfikowały kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zadzwoniły do członków rodziny i sprawdziły czy rozmówca jest tym za kogo się podaje. Kiedy oszustka wywnioskowała, że nie uda jej się wyłudzić pieniędzy, rozłączyla się. O próbach oszustwa członkowie rodziny poinformowali policję. Seniorkom gratulujemy rozsądku i czujności, dzięki którym nie straciły swoich oszczędności.
Przypominamy!
Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych czy też o wpłacenie kaucji w sytuacji spowodowania wypadku. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców.
Policja ostrzega!
Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom czy prokuratorom!
Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przechowujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Pamiętaj:
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!
asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka