SIERADZCY POLICJANCI RUSZYLI Z KAMPANIĄ INFORMACYJNĄ DOTYCZĄCĄ KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA
Od 14 września, kiedy narzędzie to zostało uruchomione w województwie łódzkim, również mieszkańcy powiatu sieradzkiego mogą aktywnie włączyć się w budowanie bezpieczeństwa na naszym terenie. Mając na uwadze rozpowszechnianie i realizacje założeń projektu, sieradzcy funkcjonariusze spotkali się z mieszkańcami.
15 września 2016 r. w godz. 13 – 15 w Galerii Dekada oraz 16 września 2016 r. w tym samych godzinach w Galerii Sieradzkiej zorganizowane były specjalne punkty informacyjne. Funkcjonariusze rozdawali ulotki, wyjaśniali w jaki sposób korzystać z tej aplikacji. Udzielali również instruktażu w zakresie indywidualnego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń. Zainteresowani mogli zaobserwować, w jaki sposób samodzielnie uzupełniać mapę. Podczas konsultacji z mieszkańcami, policjanci podkreślali, że najważniejszym elementem tego programu jest fakt, że zagrożenia te nanoszą anonimowo sami mieszkańcy. Policjanci wyjaśniali, że dzięki temu rozwiązaniu, na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące nawet poszczególnych dzielnic, osiedli a nawet ulic. Funkcjonariusze zwracali uwagę, że to interaktywne narzędzie pozwala szybciej i łatwiej dzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami o zaobserwowanych zagrożeniach i miejscach ich występowania. Natomiast policjanci dzięki temu będą mieli dostęp do bieżących informacji o występujących problemach, co pozwoli na szybszą reakcję. Po zweryfikowaniu sygnału, jeśli on się potwierdzi, Policja wprowadzi je wprost na mapy i podejmie odpowiednie działania. Z jednej strony mieszkańcy będą mogli poznać miejsca gdzie inni czują się bezpiecznie, a z drugiej - gdzie dochodzi do przestępstwa, czy innego naruszenia przepisów prawa.
Każdorazowo, w indywidualnych rozmowach z mieszkańcami, funkcjonariusze podkreślali, ze "Mapa" nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. Tłumaczyli, że w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Celem dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w kampanię promocyjną Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa włączyły się również nasze lokalne media. Założenia tego projektu przedstawiane są mieszkańcom powiatu sieradzkiego za pośrednictwem regionalnych rozgłośni radiowych, telewizji i prasy.
Przypominamy również, że 21 września 2016 r. na Placu Wojewódzkim w Sieradzu pojawi się Mobilny Punkt Informacyjny, przy którym policjanci będą wyjaśniali obsługę „Map zagrożeń”. Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda zgłaszanie na interaktywną platformę informacji o potencjalnym zagrożeniu występującym na określonym terenie.
Serdecznie zapraszamy!