Zdążyć z pomocą - kontrole pustostanów i apel policji
Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. W okresie zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Sieradzcy policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne mogą szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
Każdego roku w okresie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Na wychłodzenie są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na powietrzu. Wraz ze spadkiem temperatury sieradzcy policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Niejednokrotnie w kontroli wspierają policjantów pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, które najczęściej odwiedzają mundurowi. Potrzebującym udzielają informacji, w jakich placówkach mogą otrzymać pomoc i schronienie, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki.
Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy. Pamiętajmy jednak, że i my możemy pomóc takim osobom. Powinniśmy wzmóc czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na wychłodzenie. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozów. Wszelkie informacje należy kierować pod numer alarmowy 112.