Grupa profilaktyczna „Na granicy” przy KPP w Sieradzu wystąpiła na gali finałowej Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”
Gromkie brawa i owacje na stojąco to niewątpliwie wyraz dużego uznania publiczności dla młodzieży z sieradzkiej grupy profilaktycznej „Na granicy” działającej przy Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu, po obejrzeniu spektaklu „Póki my żyjemy” . Młodzież wystąpiła na gali finałowej Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”. Uroczystość odbyła się 5 czerwca 2019 r, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Konkurs to jeden z wielu elementów działań promocyjno-edukacyjnych Policji w ramach obchodów 100 rocznicy powołania Policji Państwowej przypadającej właśnie w 2019 roku. Spektakl „Póki my żyjemy” w wykonaniu grupy profilaktycznej „Na granicy” zamykał galę finałową i jednocześnie był jej punktem kulminacyjnym. Reżyserem, choreografem, autorem scenografii i wykonawcą kostiumów jest p. Anna Kłaniecka – instruktor teatralny i opiekun grupy.
To niekonwencjonalna lekcja historii, może nawet lekcja patriotyzmu – tak brzmiała zapowiedź występu sieradzkiej młodzieży. Młodzi aktorzy nie używając słów, poprzez wyreżyserowane gesty i ruch, wzbogacone wymowną muzyką opowiedzieli trudne, ale jednocześnie niezwykle ważne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Sięgnęli do korzeni powstania Państwa Polskiego, poprzez czasy panowania królów, doszli do trudnego okres rozbiorów. Pokazali walkę o odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli, budowanie na nowo naszej tożsamości narodowej w okresie międzywojennym. Spektakl przedstawia również tragedię i walkę o wolność w okresie II wojny światowej oraz trudną drogę Polaków do budowania demokracji.
Owacje na stojąco, gromkie brawa i nieukrywane wzruszenie były niewątpliwie najlepszym wyrazem uznania i emocji towarzyszącym publiczności podczas oglądania spektaklu „Póki my żyjemy” w wykonaniu młodzieży sieradzkiej grupy „Na granicy”.
„To była „kropka nad i” tego festiwalu, to sztuka w której nie ma słów, a pokazuje wszystko” – tak brzmiały słowa insp. Ilony Klonowskiej Dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, która pogratulowała młodzieży udanego występu.
Publiczność oraz organizatorzy docenili ogromny wysiłek młodych ludzi, którzy przez kilka miesięcy poświęcali swój wolny czas, aby pod okiem instruktora teatralnego przygotować przedstawienie. Z rąk organizatorów młodzi aktorzy otrzymali drobne upominki.
Sieradzka grupa profilaktyczna, która powstała w listopadzie 2012 r i nadal działa przy Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu, może pochwalić się wieloma równie udanymi występami. Działalność grupy jest nierozerwalnie związane z autorskim programami profilaktycznymi realizowanymi przez Komendę Powiatową Policji w Sieradzu. Wspomnieć tu należy o takich projektach jak „Świat ma inne propozycje” „Nie daj się nabrać”, „Zielone światło dla życia”, „Blaski i cienie Internetu”, „Nie dla hejtu”. Dotykały one bardzo różnorodnych obszarów zagrożeń, czyhających na młodych ludzi, takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze czy też cyberprzemoc.
Na przestrzeni tych kilku lat grupa ta ewaluowała, zmieniała swój skład i obecnie liczy ona 16 uczniów z sieradzkich szkół podstawowych i średnich oraz ośrodka szkolno – wychowawczego. Opiekunami grupy są policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii sieradzkiej komendy. Od 5 lat instruktorem teatralnym, który uczy młodych ludzi zarówno pierwszych kroków na scenie jak i doskonali ich umiejętności teatralne jest pani Anna Kłaniecka. Jest ona zarówno reżyserką, choreografką spektakli profilaktycznych, jak również pomysłodawczynią i wykonawcą kostiumów. Młodzi ludzi mają już na swym koncie takie spektakle jak „Oddech”, „Pattwór”, „Requiem dla Mai”, „Faustyna”, „Bajka o laptopie”, „Skarb”.
Niejednokrotnie zostały one wystawione na scenie Sieradzkiego Centrum Kultury, ale też w Domach Kultury ościennych gmin naszego powiatu. Ich występy obejrzało w sumie kilka tysięcy uczniów, ich rodzice, nauczyciele i pedagodzy.
Udział w gali finałowej Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji” to nie jedyne wyróżnienie dla sieradzkiej grupy profilaktycznej ze strony kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Sieradzka młodzież reprezentowała garnizon łódzki również poza granicami kraju. Na zaproszenie Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgia grupa ta dwukrotnie brała udział w polsko - niemieckich projektach profilaktycznych. W listopadzie 2016 r. sieradzka młodzież uczestniczyła w projekcie „Wzmacniamy ludzi! Wzmacniamy ich mocne strony”, natomiast kolejnym wydarzeniem profilaktycznym był projekt dot. przeciwdziałania agresji w październiku 2018 r.
Wartość dodaną grupy profilaktycznej stanowi chętna i zaangażowana młodzież, która w nawale swoich zajęć szkolnych, pozaszkolnych znajduje czas, aby wspólnie z funkcjonariuszami sieradzkiej komendy policji działać na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz wskazywać swoim rówieśnikom wartościowe alternatywy.
Oczywiście sieradzka grupa „Na granicy” na tym nie poprzestanie i cały czas się rozwija. Wkrótce przed nami kolejny spektakl profilaktyczny.