PORADY I PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW
Policja zwraca się z apelem do rowerzystów o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego
Zaczął się sezon na korzystanie z rowerów co niewątpliwie przynosi same korzyści. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu podstawowych przepisów.
Pamiętaj rower jest pojazdem, więc jadącego nim rowerzystę obowiązują przepisy ruchu drogowego. Do poruszania się nim po drodze publicznej musisz mieć ukończone 18 lat, a jeśli rowerzysta nie jest pełnoletni powinien mieć kartę rowerową. Dzieci poniżej 10 roku życia powinny jeździć po drogach publicznych wyłącznie pod opieką dorosłych. Jadąc rowerem masz obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, jednak wtedy ustępujemy miejsca pieszym. Jeśli takowej nie ma poruszamy się poboczem, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy. Jeśli nie ma drogi rowerowej ani pobocza należy jechać jezdnią, trzymając się prawej strony.
Pamiętajmy poruszanie się chodnikiem jest dozwolone tylko wyjątkowo;
- gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem.
- gdy panują ciężkie warunki drogowe / śnieg, gołoledź, silny wiatr, mgła/
- gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry i wzdłuż drogi po której ruch pojazdów dozwolona jest z prędkością powyżej 50 km/ h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
Przepis ten oznacza, że w większości sytuacji na terenie miasta poruszamy się jezdnią. Uwaga szczególna – nawet jeśli jedziemy chodnikiem to przez przejścia dla pieszych rower przeprowadzamy. Na ten przepis powinniśmy zwrócić szczególną uwagę gdyż bardzo rzadko rowerzyści go przestrzegają. Pamiętajmy, że jeżeli wjeżdżamy rowerem na tzw. „zebry” to kierowca samochodu ma często ułamek sekundy na wyhamowanie, a w razie wypadku to rowerzysta odniesie największe obrażenia.
Jadąc rowerem nie wolno:
- jechać bez trzymania.
- czepiać się innych pojazdów
- korzystać z telefonu komórkowego, chyba, że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.
Warto również rozważyć wykupienie ubezpieczenia na rower. Niektóre firmy oferują tzw. OC rowerzysty – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W razie wyrządzenia jakiekolwiek szkody gdy jedziemy rowerem, to ubezpieczyciel pokrywa spowodowane przez nas straty / np.: spowodujemy wypadek lub kolizję/