Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SEZON NA JEDNOŚLADY

W ostatnich ciepłych dniach na ulicach Sieradza widać coraz więcej rowerzystów. Dlatego też zwracamy się do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów, aby nie dochodziło do wypadków i kolizji z ich udziałem.

        Do takiego zdarzenia doszło w dniu 28 marca 2017r. około godziny 10.00 na skrzyżowaniu ulicy Polnej i Leszka Czarnego w Sieradzu gdzie doszło do potrącenia rowerzysty. Według wstępnych ustaleń jadący rowerem, 87 – letni mieszkaniec Sieradza wyjechał z ulicy 23 Stycznia chcąc wjechać na ulicę Leszka Czarnego. W tym samym momencie kierujący samochodem marki Lublin skręcał w lewo z ulicy Leszka Czarnego w ulicę Polną. 42 – letni kierowca samochodu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście i doprowadził do jego potrącenia. Dzięki temu, że prędkość samochodu była niewielka kierujący rowerem nie odniósł żadnych poważnych obrażeń i po udzieleniu pomocy ambulatoryjnej został zwolniony do domu. Natomiast kierowca Lublina został ukarany mandatem karnym.

       Tym razem skończyło się na niewielkich obrażeniach ale pamiętajmy, że w „starciu” rowerzysty z samochodem, ten pierwszy z reguły jest na przegranej pozycji.  Dlatego też w trakcie jazdy powinien on zachować szczególną ostrożność i wykazywać się  ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników drogi.

PAMIETAJMY:

         Do poruszania się rowerem po drodze publicznej trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoba niepełnoletnia powinna mieć przy sobie kartę rowerową. Dzieci poniżej 10 roku życia na rowerze po drogach publicznych powinny jeździć wyłącznie pod opieką dorosłych. Dziecko do 7 roku życia można przewozić rowerem w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Policja przypomina -  że poruszanie się chodnikiem dozwolone jest tylko wyjątkowo:

-  gdy rowerzysta opiekuje się innym rowerzystą w wieku do 10 lat.

-  gdy panują ekstremalne warunki pogodowe ( śnieg, gęsta mgła, silny wiatr)

- gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry i wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.

          Praktycznie oznacza to, że w większości dróg w mieście gdzie obowiązuje normalny ruch  i brakuje wydzielonych dróg rowerowych, rowerzysta powinien poruszać się po jezdni. Na chodniku rowerzysta zawsze jest „gościem” i musi ustąpić miejsca pieszemu.

Powrót na górę strony