Gala finałowa projektu "Stop dla hejtu w Sieradzu"
W Sieradzkim Centrum Kultury odbyła się gala podsumowująca projekt „Stop dla hejtu w Sieradzu”. Organizatorami przedsięwzięcia był Urząd Miasta Sieradza i Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu, a adresatami uczniowie szkół podstawowych. Podczas finału nagrodzono laureatów konkursów za najlepsze zdjęcie, film i podcast. Gościem specjalnym była sędzia Anna Maria Wesołowska, a punktem kulminacyjnym był spektakl teatralny pod tytułem „Gwiazda”.
Uroczysta gala, która odbyła się 15 grudnia 2023 roku w Sieradzkim Centrum Kultury była podsumowaniem realizowanego od września projektu „STOP dla hejtu w Sieradzu”. Salę widowiskową wypełnili zaproszeni goście, nauczyciele oraz licznie przybyli uczniowie szkół podstawowych, którzy byli adresatami programu. W uroczystości uczestniczyli Wiceprezydent Miasta Sieradza Emilia Marek oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sieradzu nadkomisarz Tomasz Lubiński - organizatorzy przedsięwzięcia. W swoich wystąpieniach podziękowali wszystkim zaangażowanym w realizację projektu: policjantom, pracownikom magistratu, a także dyrektorom i nauczycielom. W ciepłych słowach zwrócili się do uczniów, podkreślając, że realizowany program to wyraz troski zarówno policji jaki i władz miasta o ich bezpieczeństwo. Pani Prezydent i Pan Komendant zwrócili uwagę, że szeroki wachlarz działań skierowany do uczniów, miał na celu przeciwdziałanie czyhającym w Internecie zagrożeniom, w szczególności takim zjawiskom jak hejt czy agresja w sieci. W dalszej części spotkania organizatorzy wręczyli podziękowania dyrektorom sieradzkich szkół podstawowych. Gościem specjalnym gali była sędzia Anna Maria Wesołowska, której wystąpienie zostało żywiołowo przyjęte przez obecnych na sali uczniów. To oni w ramach projektu uczestniczyli w cennych lekcjach prawa i profilaktyki. Pani sędzia bardzo wysoko oceniła realizowany program. Podkreśliła, jak istotna jest współpraca na linii samorząd- policja-szkoła- rodzice w działaniach na rzecz dobra dziecka. Podczas gali uhonorowano również laureatów konkursów na najlepszy film, podcast i zdjęcie obrazujące „Dzień Życzliwości”.
Nagrodzono niżej wymienionych uczniów:
Konkurs fotograficzny:
MAKSYM SHASHUBA – Klasa VII A. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu
ANTONIO EREDITA – Klasa VII A. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu
FILIP KLUSKA – Klasa VI B. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu
JULIA GRABOWSKA – Klasa VII B. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu
PIOTR MOROZEWICZ – Klasa VI C. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu
Konkurs filmowy:
OSKAR PAWLICKI - Klasa VII A. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu
MACIEJ WILCZYŃSKI - Klasa VII A. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu
Najlepszy podcast:
FILIP STROJWĄS - Klasa VI B Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu
MICHAŁ BOBROWSKI - Klasa VII C Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu.
Zwycięskie prace można zobaczyć w zakładce Konkursy http://(stopdlahejtu.com)
Kulminacyjnym punktem gali był spektakl teatralny pod tytułem „Gwiazda”. Uczniowie sieradzkich podstawówek, przez cały okres realizacji projektu spotykali się na warsztatach profilaktycznych i pod okiem instruktora teatralnego – Pani Anny Kłanieckiej przygotowywali przedstawienie. Oparte było na inwencji twórczej samej młodzieży oraz ich doświadczeniach w korzystaniu z Internetu. Spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, z istotna grą świateł. Obrazował problem hejtu w codziennej, szkolnej rzeczywistości, jego wpływ na funkcjonowanie młodych ludzi, uczucia hejtera i ofiary. Aplauz publiczności jednoznacznie wskazywał na wysoka ocenę występu młodych aktorów. Ich wielogodzinna praca i dokonania zostały docenione wręczonymi upominkami.
aspirant sztabowy Agnieszka Kulawiecka