"Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej" - debaty w Powiatowym Zespole Szkół w Błaszkach i Warcie.
Sieradzcy policjanci wspólnie z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Sieradzu oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowali debaty poświęcone problematyce przemocy rówieśniczej. Uczestniczyli w nich uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Błaszkach i Warcie. Spotkania były doskonałą okazją do uświadomienie młodzieży jakie są formy przemocy, a jednocześnie uwrażliwiania młodych ludzi, aby nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie jej przejawy .
W Powiatowym Zespole Szkół w Błaszkach i Warcie zorganizowane zostały debaty dotyczące przemocy rówieśniczej. Z ramienia policji uczestniczył w niej Komendant Komisariatu Policji w Błaszkach komisarz Daniel Buczkowski,aspirant sztabowy Mariusz Marciniak – kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Warcie oraz profilaktyk społeczny aspirant Bożena Grobelna i Oficer Prasowy aspirant sztabowy Agnieszka Kulawiecka. Prelegentami byli również Aleksandra Powroźnik – psycholog na co dzień procujący w Poradni Psychologiczno – Pedagogiczną w Sieradzu praz Zbigniew Berliński – pedagog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.Psycholog omówiła czym jest przemoc i jaki niebezpieczne formy może ona przybierać. Mówiła o trudnych trudnych sytuacjach, z którymi młoda osoba, będąca obiektem upokorzeń i drwin, może sobie nie poradzić. Uświadomiła młodzieży jak tragiczne w skutkach może być nękanie, ośmieszenie czy też wykluczenie z grupy młodego człowieka. W swoim wystąpieniu wskazała, by reagować na przemoc, starać się pomóc i nie być obojętnym wobec osób, które doświadczają negatywnych zachowań. Pedagog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie opierając się na swoim bogatym doświadczeniu zawodowym, w prelekcji „Spacer po Zakładzie Karnym”, przedstawił młodzieży jakie mogą być konsekwencje błędów i niewłaściwych wyborów. Uświadomił zebranym, że coraz więcej młodych ludzi wchodzi w konflikt z prawem, sięga po alkohol, narkotyki. Przytoczył również wiele historii ze swojego doświadczenia zawodowego, które szczególnie zapadły mu w pamięć.
Policjantki z sieradzkiej komendy omówiły rodzaje zagrożeń czyhających na młodych ludzi, również te z którymi mogą spotka się w cyberprzestrzeni. Przytoczyły wiele przykładów, aby wyjaśnić zjawisko przemocy, cyberprzemocy i wyjaśniły, dlaczego są one tak niebezpieczne. Kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjantki radziły jak postąpić będąc świadkiem przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy ktoś stanie się ofiarą agresji. Funkcjonariuszki przekazały wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej zarówno nieletnich, jak i osób dorosłych, popierając je przykładami ze swojego doświadczenia zawodowego. Policjantki wskazały również, że nękanie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie kompromitujących informacji nie jest bezkarne, a sprawcy takich czynów tylko pozornie są anonimowi. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i zadawali wiele pytań, a także dzielili się własnymi refleksjami w omawianym temacie. Dziękujemy dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkól w Błaszkach Magdalenie Zakęs oraz Maciejowi Gałka – dyrektorowi Zespołu Szkól w Warcie za pomoc w organizacji debat.
aspirant sztabowy Agnieszka Kulawiecka