Kim jest dzielnicowy i w jakich sytuacjach warto zwrócić się do niego o pomoc? Zagłosuj na swojego dzielnicowego.
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – najważniejsze ogniwo łączące Policję ze społeczeństwem. Ich głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców swojego rejonu, pomoc i udzielanie porad prawnych. Zachęcamy mieszkańców do zagłosowania na swojego dzielnicowego w ramach konkursu #SUPERDZIELNICOWY 2025 - zgłoś swojego kandydata lub kandydatkę w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie https://dzielnicabezstrachu.pl
Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc. To ludzie otwarci, kompetentni, dostępni, wzbudzający zaufanie, znający swoje kompetencje jako policjanci, ale umiejący również wskazać podmioty odpowiedzialne za poszczególne obszary życia społecznego, do których należy również szeroko pojmowane bezpieczeństwo.
Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie:
• prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
• realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
• realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej;
• rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
• dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
• realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
• kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.
Dzielnicowi jako policjanci pierwszego kontaktu zostali wyposażeni w niezbędne narzędzia komunikacji. Każdy dzielnicowy został wyposażony w służbowy telefon komórkowy, którego numer został „przypisany do rejonu służbowego”, co oznacza, iż nawet w przypadku zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego numer nie ulega zmianie. Podobnie każdy dzielnicowy ma zapewniony dostęp do poczty elektronicznej. Analogicznie jak numer służbowego telefonu komórkowego adres ten jest przypisany do rejonu służbowego i nie ulega zmianie.
UWAGA! Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Dane kontaktowe swojego dzielnicowego można odnaleźć na stronach internetowych swoich jednostek Policji.
Dla wygody mieszkańców w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.
Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.
Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju.
Jest to narzędzie, które zapewnia Państwu szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.
Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.
Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych.
Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.
„Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”.
Wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.
Dzięki aplikacji można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.
Podział rejonów na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu:
• Miasto i Gmina Sieradz – 9 rejonów,
• Miasto i Gmina Błaszki – 3 rejony,
• Miasto i Gmina Warta – 3 rejony,
• Miasto i Gmina Złoczew - 4 rejony
Pełny wykaz dzielnicowych znajdziesz w aplikacji „Moja Komenda” oraz na stronie jednostki
Zachęcamy mieszkańców do zagłosowania na swojego dzielnicowego w ramach konkursu #SUPERDZIELNICOWY 2025 - zgłoś swojego kandydata lub kandydatkę w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie https://dzielnicabezstrachu.pl/