Dzielnicowy bliżej nas - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy bliżej nas

Instytucja dzielnicowego, obok odtwarzania posterunków Policji oraz wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, stanowi jeden z trzech najważniejszych elementów uspołeczniania pracy Policji. Działania te realizowane są w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Program „Dzielnicowy bliżej nas”, którego inauguracja nastąpiła w 2016 roku, ma za zadanie  faktyczne zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie go szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa. W pracy dzielnicowych wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu przywrócenie rangi temu jakże ważnemu stanowisku, które ugruntowane jest już historycznie, jak żadne inne stanowisko w Policji.

Aby program przyniósł zamierzony efekt działania te muszą być spójne i konsekwentne, stąd wyodrębniono w nim pięć zasadniczych obszarów zagadnieniowych:

obszar kadrowy

obszar szkoleniowy

obszar narzędzi komunikacji społecznej

obszar organizacji służby

obszar modernizacyjny

W ramach poszczególnych obszarów systematycznie i dynamicznie realizowane są cele i podzadania cząstkowe. Co ważne działania realizowane w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” mają charakter przekrojowy, poczynając od doboru policjantów o optymalnych predyspozycjach do pełnienia funkcji dzielnicowego, właściwe ich szkolenie ukierunkowane nie tylko na podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej, ale również podnoszenie tzw. kompetencji miękkich, poprzez zapewnienie dostępu do nowych narzędzi komunikacji społecznej i gruntowną zmianę organizacji służby, na zapewnieniu właściwych warunków lokalowych i narzędzi pracy skończywszy. Jest to diametralna zmiana w zasadach funkcjonowania dzielnicowych, stąd też musi być rozłożona w czasie.

Przypominamy, że Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk 20 czerwca 2016 roku podpisał zarządzenie, dzięki któremu dzielnicowi m. in. nie prowadzą już dochodzeń i spraw o wykroczenia a spędzają więcej czasu na obchodzie swojego rejonu. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2017 roku .Dodatkowo dzielnicowi miejscy nie będą musieli realizować nakazów doprowadzeń a także w mniejszym zakresie będą uczestniczyć w czynnościach na rzecz innych komórek organizacyjnych. Przypomnieć należy, że każdy dzielnicowy ma telefon, dostęp do Internetu, skrzynkę e-mailową a dane kontaktowe do niego z łatwością znaleźć można w aplikacji "Moja Komenda" .

W KWP w Łodzi opracowano anonimową ankietę dla dzielnicowych po to aby uzyskać informację zwrotną jak ci właśnie funkcjonariusze widzą swoją rolę, jakie napotykają trudności i co należałoby zmienić żeby jeszcze bardziej to usprawnić. Ankieta została rozdana podczas spotkania 1 lutego 2017 roku. Konsekwencją procesu wdrażania programu na terenie Łódzkiego Garnizonu Policji jest odebranie dzielnicowym postępowań w sprawach o wykroczenia, zmiana struktur NOP (nieetatowych oddziałów prewencji) wykluczająca dzielnicowych, uzupełnianie wakatów, udostępnienie skrzynek poczty elektronicznej dzielnicowych, wyposażenie w telefony komórkowe z dostępem do Internetu  (docelowo smartfony i tablety). W planach jest uruchomienie aplikacji What’s Up, szkolenia lokalne będące odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie.

Na terenie woj. łódzkiego, we wszystkich powiatach, zorganizowano do tej pory  23 konferencje dotyczące  m.in. programu Dzielnicowy bliżej nas. Uruchomiono Forum idei ku Bezpieczeństwu i dialogu społecznego, którego celem jest m.in. promowanie programu, wypracowanie formuły pracy dzielnicowych, uczenie dzielnicowych i ich przełożonych skutecznej współpracy z instytucjami, tworzenie lokalnych koalicji. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i analizach informacji uzyskiwanych podczas debat i forum w KWP w Łodzi opracowano jednolity opis stanowiska pracy dzielnicowego.

Minister Mariusz Błaszczak  podpisał  rozporządzenie dzięki któremu powstanie nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzięki temu  policjanci będą mogli awansować pełniąc cały czas swoją funkcję. Kolejną zmianą w 2017 roku będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań będzie konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania dzielnicowych większość „funkcjonariuszy pierwszego kontaktu” twierdzi, że ich sytuacja w ostatnim czasie uległa poprawie, a prestiż ich stanowiska jest wysoki. Dzielnicowi jako jedną z przyczyn, dla których chcieliby zmienić stanowisko uznają brak możliwości awansu, nadmiar obowiązków oraz ograniczenie dostępu do szkoleń. Program „Dzielnicowy bliżej nas” oprócz awansu poziomego, przewiduje także dodatkowe szkolenia oraz likwidację dodatkowych obowiązków.

W województwie łódzkim służbę pełni 467 dzielnicowych ( w Łodzi 142) wśród nich jest 41 policjantek i 426 policjantów ( stan na 1 stycznia 2017 roku)

   W Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu służy łącznie 19 dzielnicowych w tym na komisariatach 10.  W sieradzkiej komendzie która obejmuje swoim rejonem miasto i gminę Sieradz aktualnie jest 9 dzielnicowych. Każdy  z nich ma przydzielony swój rejon służbowy. Wszyscy dzielnicowi są doświadczonymi funkcjonariuszami ze stażem służby od 6 do 12 lat. Wśród nich jest jedna funkcjonariuszka - sierż. sztab. Magdalena Matyszczak. Jak ważną spełniają rolę świadczą codzienne wizyty mieszkańców, którzy przychodzą do nich w sprawie pomocy przy rozwiązywaniu swoich często poważnych problemów. Jednym z ich najważniejszych zagadnień, które są realizowane każdego dnia jest prowadzenie „Niebieskich Kart”. W zeszłym roku na terenie naszego powiatu prowadzili łącznie 241 Niebieskich Kart. Dzisiaj każdy dzielnicowy dysponuje służbowym telefonem komórkowym – /numer na stronie internetowej przy każdym z funkcjonariuszy/, a także własną skrzynką mailową. Ma to jeszcze bardziej ułatwić społeczeństwu kontakt ze swoim dzielnicowym.

       O wysokim zaangażowaniu w służbę jak i wysokiej wiedzy merytorycznej świadczy fakt, że praktycznie każdego roku przynajmniej jeden z naszych dzielnicowych zajmuje czołowe miejsca w konkursach na najlepszego dzielnicowego województwa. W 2016r. wśród trójki najlepszych dzielnicowych znalazł się asp. Sławomir Szymański

                                          Dzielnicowi z terenu miasta i gminy Sieradz

 

             mł.asp. Andrzej Owczarek

                      tel. 043-827-74-14   lub  tel. kom. 516436108   

                                                   andrzej.owczarek@sieradz.ld.policja.gov.pl                                  

 

  Ulice:
 Dominikańska, Grodzka, Kolegiacka, Kościuszki, Krakowskie Przedmieście (numery nieparzyste do 41), Krótka, Ogrodowa, Podrzecze, Podwale, Podzamcze, Puławskiego, Rybna, Rycerska, Rynek Praski, Rzeczna, Stawowa, Sienkiewicza ( strona nieparzysta do mostu na rzece Warcie), Sportowa, Szewska, Sukiennicza, Toruńska, Warcka, Warszawska, Wąska, Wierzbowa, Wodna, Wschodnia, Zamkowa, Żwirki i Wigury.

 

 Inne obiekty:
 Wzgórze Zamkowe, skansen – Sieradzki Park Etnograficzny, Stadion MOSiR,Park im. A.Mickiewicza

 

st.asp. Mariusz Słupiński
nr tel. (043) 827 74 47lub tel. kom. 516436111

    mariusz.slupinski@sieradz.ld.policja.gov.pl    

      

Ulice:
Asnyka,Aleja Pokoju (numery nieparzyste), Broniewskiego, Brzechwy,Droga Brzezińska, Jana Pawła II(numery nieparzyste od 41 do ulicy1 Maja), Kochanowskiego, Konopnickiej, Konawliowa, Korczaka, Kowalskiego, Kruczkowskiego, Liliowa, Norwida, Orzeszkowej, Prusa, Porazińskiej, Reja, Rodziewiczówny, Różana, Sasankowa, Sempołowskiej, Słowackiego, Spółdzielcza, Struga, Szenwalda, Szymańskiego, Tulipanowa, Tuwima, Wyspiańskiego, Zajęcza, Żeromskiego.

       sierż.sztab. Adrian Stanek
 nr tel. (043) 827 77-31lub tel. kom. 516436230

            adrian.stanek@sieradz.ld.policja.gov.pl   

                         
Ulice:
23 Stycznia, Aleja Pokoju (numery parzyste), Aleja Zwycięstwa, Jana Pawła II (numery Nieparzyste do 39), Kosynierów, Krakowskie Przedmieście (numery parzyste do 42), Leszka Czarnego, Piłsudskiego, Partyzantów, Pogorzelskiego, Polna, Plac Wojewódzki, Powstańców Warszawy, Targowa, Tysiąclecia, Wyzwolenia oraz targowisko miejskie.

 

 

 

asp. Grzegorz Grzesiak
nr tel. (043) 827 74 14 lub tel. kom. 516436177

grzegorz.grzesiak@sieradz.ld.policja.gov.pl     

Ulice:
1 Maja, 3 Maja, Akacjowa, Armii Krajowej (nr parzyste od 14), Barczyka, Batorego, Błękitna, Boczna, Botaniczna, 
Browarek, Brzezińskiego, Cegielniana, Ceramiczna, Chodkiewicza, Cierplikowskiego, Czarnieckiego, Drewniana, 
Droga Dąbrowska, Droga Jeziorska, Działkowa, Gliniana, Graeve, Grzesika i Piwnika, Górka Kłocka, Jagiełły, 
Jana Kazimierza, 
Jana Pawła II (nr nieparz. od ul. 1 Maja - od nr 93-Autosir), Jasna, Jaśminowa, Ketlinga, Kmicica, 
Krakowskie Przedmieście (nr nieparzyste od 43; parz. od 44), Krasawna, Królowej Jadwigi, Lipowa, Łabędzia,
Łąkowa, Mała, Niska, Nowa, Nowowiejskiego, Oksińskiego, Olendry Duże, Opłotki, Organizacji Katyń, Piaskowa, Podbipięty, 
Pogodna, Południowa, Prosta, 
Pod Skarpą, Sadowa, Sapiehy, Sąsiedzka, Sikorskiego (nr nieparzyste), Skośna, Skrzetuskiego, Słomiana, Słoneczna, Sobieskiego, 
Spacerowa, Spadowa, Stroma, Szkolna, Tęczowa, Warneńczyka, Wesoła, Wiklinowa, 
Wiosenna, Wiśniowieckiego, Witosa, Wołodyjowskiego, Wrzosowa, Wspólna, Wysoka, Zagłoby, Zielona, 
Złotej Jesieni, Żwirowa, Żółkiewskiego, Trzech Króli.

                                                                        

 

 st.sierż. Piotr Pawelec
nr tel. (043) 827 77 35 

Ulice:
 Aleja Grunwaldzka (str. parz. do nr 14), 
Jagiellońska, Jana Pawła II (nr parzyste do skrzyżowania z ul. Al. Grunwaldzka), Jańczaka, Władysława Łokietka, Piastowska, 
Popiełuszki, POW (od ronda do Alei Grunwaldzkiej),
Sarańska (od POW do Władysława Łokietka)

INNE OBIEKTY:

Bazar "Bartek", Zielony Ryneczek (obok Biedronki-Jana Pawła II), Dworzec PKS, Kościół na ul. Al. Grunwaldzka, Gimnazjum nr1, SP nr 10 i 9.

 

 st.asp. Sławomir Szymański
nr tel. (043) 827 77 39 lub tel. kom. 516436173

slawomir.szymanski@sieradz.ld.policja.gov.pl     

Ulice: 
Aleja Grunwaldzka (numery nieparzyste do 23a), Armii Krajowej (nr parzyste do 12 i nieparzyste do 5), 
Bohaterów Września, Braterstwa Broni, 
Dąbrowszczaków, Maczka, Sikorskiego (nr 4, 6, 8), Spychalskiego, Strzelców 
Kaniowskich, Taczanowskiego. Jana Pawła II numery parzyste od skrzyżowania Al. Grunwaldzka do ul. Sikorskiego, Wincentego Wnuka.

  sierż.sztab. Magdalena Matyszczak
nr tel. (043) 827 77 32 lub tel. kom. 516436190

magdalena.matyszczak@sieradz.ld.policja.gov.pl  

 

Ulice:
Aleja Grunwaldzka (nr 25), Błotna, Daszyńskiego, Dolna, Dworska, Górna, 
11-go listopada, Kolejowa, Kręta, Leśna, Letniskowa, Ludowa, Miejska, 
Paderewskiego, Podmiejska, POW, (od Al. Grunwaldzkiej tj. parzyste od nr 76, nieparzyste od nr 63),

 

Przejazd, Przyjazna,Radzyminowska, Rapackiego, Reymonta, Sarańska (od ul. POW do ul. Wojska 
Polskiego), Scaleniowa, Spokojna, Szlachecka, Topolowa, Towarowa, Wakacyjna, Wiejska, 
Wojska Polskiego ( nr nieparzyste), Wolska, Zachodnia, Zakładników, Zaścianek, Rajska,Wczasowa, Jesionowa, Rondo Żołnierzy Niezłomnych. 

 Inne obiekty:
Dworzec PKP

 

 st.asp.  Daniel Kamiński
nr tel. (043) 827 77 55 lub tel. kom. 516436132

daniel.kaminski@sieradz.ld.policja.gov.pl    

 

Ulice:
Andrzejewskiego, Bagienna, Bazylika, Błonie, Borek, Ciołkowskiego, Dzigorzewska, Elewatorowa, Glinianki, 
Herbowa, Józefiaka, Kamienna, Kasztanowa, Klonowa, Kopernika, Kościelna, Kwiatowa, Lokajskiego, 
Mączyńskiego, Mickiewicza, Mokra, Mostowa, Nadwarciańska, Nenckiego, Obwodowa, Olendry Małe, 
Orzechowa, Parkowa, Paszkiewicza, Piątkowskiej, Podgórze, Portowa, Równa, Siemianowicza, Sienkiewicza 
(str. nieparzysta oraz parzysta od mostu na rzece Warcie), Składowa, Starowarcka, Sternfelda,  Stodolniana, 
Sosnowa, Sulmierskiego, Torowa, Strażacka,Uniejowska, Wczasowa, Widawska, Wojska Polskiego (nr parzyste), 
Wojsławska, Zacisze, Złota.

 

 Inne obiekty:
Amfiteatr Miejski, Park Staromiejski

 

 

  asp. Arkadiusz Leszczyński
  nr tel. (043) 827 77 17 lub tel. kom. 516436148

arkadiusz.leszczynski@sieradz.ld.policja.gov.pl    

 

Ulice/Miejscowości
Biskupice, Bobrowniki, Bogumiłów, Borzewisko, Budziczna, Chałupki, Chojne (Akacjowa, Główna, Górki, 
Krótka, Kwiatowa, Leśna, Osiedlowa, Piaskowa, Polna, Sieradzka, Stawowa, Słoneczna, Wjazdowa, Wąska, 
Zachodnia, Środkowa), Charłupia Mała (Armii Ludowej, Kościelna, Kościerzyńska, Księdza Radzymińskiego, 
Leśna, Osmolińska, Partyzantów, Polna, Porzeczkowa, Sieradzka, Sportowa, Szkolna, Wiśniowa, Wójtowska), 
Chałupki, Czartki, Dąbrowa Wielka, Dąbrówka, Dębina, Dębowiec, Dzierlin, Dzigorzew, Grabowiec, Grądy, 
Jeziory, Kamionaczyk, Kłocko, Kowale, Kuśnie, Kozy, Łosieniec, Męcka Wola, Mnichów, Okręglica, Kolonia, 
Okręglica, Podłężyce, Ruda, Rzechta, Stawiszcze, Sucha, Sokołów, Stoczki, Wiechucice, Wiechutki, Wojciechów.

 Inne obiekty:
Ośrodek MOSiR w Rudzie