NIESTETY 'WNUCZEK' DAŁ O SOBIE ZNAĆ - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

NIESTETY 'WNUCZEK' DAŁ O SOBIE ZNAĆ

Niestety pomimo wielokrotnych apeli o rozwagę „wnuczek” nadal bywa skuteczny. Przekonała się o tym starsza mieszkanka Sieradza

         06 lipca 2017r. około godziny 17.50  u starszej mieszkanki Sieradza zadzwonił telefon stacjonarny. Męski głos przedstawił się imieniem i nazwiskiem. Dzwoniący powiedział również, że jest sieradzkim policjantem i prowadzi działania przeciwko oszustom bankowym dlatego też potrzebuje jej pomocy w ich ujęciu. Zaczął też wypytywać o jej stan majątkowy gdyż pieniądze będą niezbędne do ujęcia przestępców. Starsza kobieta szybko powiedział dzwoniącemu ile ma pieniędzy na koncie w banku. Wtedy mężczyzna powiedział aby kobieta podała mu numer swojego telefonu komórkowego na który po chwili zadzwonił. Powiedział, żeby się nie rozłączała i ma pójść do banku wypłacić gotówkę. Dodał, że cały czas będzie pod dyskretną obserwacją funkcjonariuszy. Niestety starsza pani tak zaufała dzwoniącemu, że nie posłuchała nawet ostrzeżeń kasjera, który przy wypłacie pieniędzy pytał się czy aby nie jest to oszustwo. Po wizycie w banku wróciła do domu. Zapakowała wypłacone kilkadziesiąt tysięcy złotych w foliową torebkę i według telefonicznej instrukcji wrzuciła ją do kosza na śmieci. Po kilku minutach telefon ponownie zadzwonił. Oszust powiedział kobiecie, że pieniądze zabezpieczono  i niedługo przyjadą policjanci żeby sporządzić odpowiednią dokumentację. Dopiero po upływie ponad godziny pokrzywdzona zaczęła podejrzewać, że mogła paść ofiarą oszustów i skontaktowała się z prawdziwymi policjantami.

            Pamiętajmy

            Policja nigdy nie prosi obywateli o pożyczkę pieniędzy. Nigdy też nie angażuje w swoje akcje osób postronnych. W czasie kontaktu z policjantem zawsze możemy sprawdzić jego wiarygodność dzwoniąc do oficera dyżurnego komendy pod numer alarmowy 112 lub 997.

           Pamiętajmy, żeby zawsze gdy ktoś prosi nas telefonicznie o pieniądze, sprawdźmy tą prośbę. Można to zrobić dzwoniąc do rodziny lub na policję. Prosimy również aby dorosłe dzieci co jakiś czas przypominały rodzicom / chociażby w czasie rodzinnych obiadów/ o wszelkiej maści oszustach i domokrążcach. Starszym osobom należy co jakiś czas przypominać  podstawowe zasady ostrożności gdyż z racji wieku mogą o nich zapominać, a ponadto nasze babcie i dziadkowie są również bardzo ufni.